ZACHRANME-LIPANA.cz | spolek pro záchranu lipana a pstruha potočního
Zachraňme lipana

Obnova populace pstruha potočního v pramenné části toku Líčné

Články
Zachraňme lipana
Hlavní stránka | Cíle spolku | Stanovy spolku | Kontakty
Dnes je neděle 14. dubna 2024, je právě 03:03 hodin a svátek slaví Vincenc

Obnova populace pstruha potočního v pramenné části toku Líčné

Diskuse Diskuse Související odkazy Odkazy Obrázky Obrázky Související články Související články


Obnova populace pstruha potočního v pramenné části toku Líčné 11.03.2022 - 1. část:
Chovnou část Líčné, která začíná od soutoku s Lampertickým potokem, kromě hlavního toku, tvoří 5 menších přítoků. Celé horní chovné povodí dosahuje délky 14 km a v minulosti obsádku tvořilo několik tisíc jedinců PO všech věkových kategorii. Dále zde byla velice početná populace vranky obecné, ve spodní části byla populace raka říčního a tak, jako na celém toku Líčné, zde byla velice početná mihule potoční. Na toku Líčné bylo hospodařeno v 2 letém cyklu, kdy se běžně slovovalo 1200-1400 PO2-POg. Částečně se k chovu využíval Dlouhý potok. Na Lučním potoce se nehospodařilo, kromě experimentu s ovlivněním početnosti táhnoucích generačních PO na trdliště do menších toků, podle početnosti půlročních PO, vyskytujících se na podzim v Lučním potoce a na soutoku s Líčnou. Na zbývajících třech přítocích se nehospodařilo.

K změně v početnosti uvedených druhů došlo vysazením vyder do Petříkovického potoka, který se spojuje s Líčnou před soutokem s Úpou a dále vytlačením vyder do horních částí toků kormoránem. Počet slovených PO klesl na 354 v roce 2011 a 61 v roce 2013 a to včetně Dlouhého potoka. Pokles stavu PO se nepovedlo zastavit i přes to, že od dubna 2011 do dubna 2014 bylo do Líčné a jejich přítoků vysazeno 60 000 půdku PO. Plůdek do podzimu v pořádku odrostl a dosahoval velké početnosti, ale během měsíce září naprostá většina instinktivně tuto část toku bez přítomnosti starších PO opustila a splavala do sportovní části, kde se povedlo zachovat alespoň částečně populaci složenou ze všech věkových kategorií. Zároveň s tím ustal migrační tah na trdliště do horních částí toků a když se povedlo obnovit populaci PO na revíru Líčná v plném rozsahu, tak populace půlročních PO, pocházejících z vysazeného plůdku měla při podzimní migraci do spodní části toku tak nízkou hustotu, že nepřesvědčila POG o vhodnosti toku k samovýtěru a migrace na trdliště se nekonala. V říjnu 2015 se provedlo zjištění stavu populace od soutoku s Lampertickým potokem, soutok tvoří hranici mezi sportovním a chovným úsekem, až po soutok s Dlouhým potokem. To je v délce přibližně 1 km. Při tom bylo napočítáno 9 PO ve stáří 2 roky a ani jeden PO1 nebo PO3-POg. Zároveň s vyhubením PO došlo k likvidaci populace raka říčního a vranky obecné vydrami a pouze mihule potoční si zachovala vysoký stav. Zároveń došlo k podstatnému snížení počtu obojživelníků a místy až vyhubení (například v povodí Královeckého potoka, který leží na migrační trase vyder došlo k vyhubení skokanů). Průvodním jevem snížení počtu obojživelníků a vzhledem k absenci tisíců malých žabiček, které opouštěly po přeměně každou vhodnou lokalitu, došlo k enormnímu nárůstu počtu klíšťat ve sledovaných lokalitách.

Obnova populace PO začala na jaře 2017 vysazením 48 PO1-POg do horní chovné části Líčné. Vysazeni PO pocházely z Lampertického potoka, kde se povedlo udržet populaci složenou ze všech ročníků a PO se naučily na přítomnost vyder reagovat změnou chování. Před vysazením byly PO označeni ustřižením jedné řitní ploutve. Zároveň bylo vysazeno 5000 plůdku divokého PO od POG z místní populace, a to se čtvrtinou váčku. Plůdek se začal vysazovat několik stovek metrů pod experimentálním úsekem a skončilo se několik stovek metrů nad ním. Kontrola stavu populace byla provedena 18.6. a to ve spodní a horní části experimentálního úseku. Celkově bylo odloveno a zkontrolováno 24 PO ve stáří PO1plus až POg. Z kontrolovaných PO byl jeden PO2 a jeden PO3 z původní populace. Zbývajících 22 pocházelo z vysazených. Při kontrole bylo zjištěno, že vysazeni PO zůstaly v místě vysazení a pouze si našli místa, kde nemohly být vydrou ohroženi. Několik jedinců se posunulo proti proudu a prodloužily tím zkušební úsek o zhruba 50 m. Zároveň byl zjištěn vysoký počet odrostlého plůdku z vysazení a nebylo zjištěno, že by se početnost lišila mezi úsekem s PO1-POg a úsekem, kde se starší PO nevyskytuje. I přes to, že v experimentálním úseku byly v jarních měsících zjištěny značky od vyder, vliv na populaci vysazených PO nebyl zjištěn.

2. část:
Při ní by mělo dojít k instalaci protipredátorových plastových úkrytů a zhuštění populace PO v experimentálním úseku, aby byla využita odchovná kapacita toku. Kromě běžné kontroly by na rozhraní měsíce září-říjen mělo dojít k prolovení celého chovného toku Líčné, k zjištění, jaký vliv bude mít přítomnost či nepřítomnost starších PO na poproudovou migraci půlročních PO. V jarních měsících březen-duben, by měl být zjištěn stav populace v chovné části Líčné vzhledem k očekávanému každoročnímu zimnímu výskytu vyder v horních částech toků a tím by měla být 1.fáze experimentu uzavřena.

Jan Knap
Předseda spolku Zachraňme lipana a pstruha potočního z.s

experimentální úsek na jaře

experimentální úsek na jaře

experimentální úsek na jaře

experimentální úsek na jaře

Experimentální úsek na jařeČást vysazovaného plůdku

Část vysazovaného plůdkuvysazovaní PO na jaře do experimentálního úseku

vysazovaní PO na jaře do experimentálního úseku

vysazovaní PO na jaře do experimentálního úseku

Vysazovaní PO na jaře do experimentálního úsekuvysazeni PO při kontrole 18.6.

vysazeni PO při kontrole 18.6.

vysazeni PO při kontrole 18.6.

vysazeni PO při kontrole 18.6.

vysazeni PO při kontrole 18.6.

vysazeni PO při kontrole 18.6.

Vysazeni PO při kontrole 18.6.odrostlý plůdek PO 18.6

odrostlý plůdek PO 18.6

Odrostlý plůdek PO 18.6mihule potoční v experimentálním úseku

Mihule potoční v experimentálním úseku
 

Obnova populace pstruha potočního v pramenné části toku Líčné Články


Související odkazy Související odkazy - u tohoto článku nejsou žádné související odkazy
 

Obrázky Obnova populace pstruha potočního v pramenné části toku Líčné Související obrázky - u tohoto článku nejsou žádné další související obrázky
 

Související články Související články - u tohoto článku není žádné další související články
 


Diskuse Diskuse - otázky a odpovědi - Obnova populace pstruha potočního v pramenné části toku Líčné

Vložit nový příspěvek Obnova populace pstruha potočního v pramenné části toku Líčné

Předmět: Jak to dopadlo?
Autor: M. RuckiDatum: 2019-01-23 15:40:40
Děkuji za velmi zajímavý a přínosný článek k velmi ožehavému tématu. Též je vidět, že příroda je provázaný organismus, kdy úbytek jednoho živočicha způsobí nečekaný problém v úplně jiné sféře (skokan-klíště).
Měl bych otázku, jak se pokračuje a jaké jsou výsledky pokusu o obnovu pstruží populace? Děkuji.
Odpovědět

Vložit nový příspěvek Obnova populace pstruha potočního v pramenné části toku Líčné
Položky označené * jsou povinné a je nutno je vyplnit.
Předmět zprávy *:
Jméno a příjmení *: Email:
Zpráva *:
Vepiště kód *: malými písmeny "lipan" - ochrana proti spamu
Chcete-li obdržet odpověď na Váš dotaz, nezapomeňte vyplnit
kolonku "Email". Vaše emailová adresa nebude nikde zveřejněna.

 

Nápověda Pozn: Uvedené texty se mohou změnit bez výslovného upozornění. Obrázky mají pouze informativní charakter.


Témata
Články

Projekty

Návody

Ke stažení

Informace

Ostatní

Ryby
Lipan podhorní
Pstruh potoční
Karas obecný


Fotogalerie
Fotogalerie
>> Fotogalerie zde <<

Počasí

Podpořte nás!
Podpořte nás i malou částkou na účet Fio Banka 2200750710/2010.

Dejte o nás vědět svým přátelům, partnerům i dalším organizacím. Podpořit nás můžete také umístěním textového odkazu na naše stránky či loga na Vaše webové stránky!

Logo je možné stáhnout a umístit kdekoliv na Vašich stránkách manuálně (s hypertextovým odkazem - proklikem na stránky www.zachranme-lipana.cz) nebo vložit modrý HTML skript do zdrojového kódu Vašeho webu.

Děkujeme Vám!
Logo spolku Zachraňme lipana a pstruha potočního z.s.
<a href="http://www.zachranme-lipana.cz" target="_blank"><img src="http://www.zachranme-lipana.cz/images/logo.jpg" alt="Logo spolku" title="Logo spolku" width="136" height="150"></a>

Novinky
Schůze spolku
Schůze spolku Zachraňme lipana a pstruha potočního z.s. se bude konat dne 26.3 2022 od 14 hodin v penzionu Zvonička, Jiří Hladík, Horní Marš Schůze spolku

Podpořte nás
Na příští rok připravuje spolek několik žádostí o dotace na podporu některých druhů ryb, konkrétně se jedná o KO, LI a PO. Do konce let Podpořte nás


Kontakt
Zachraňme lipana a pstruha potočního z.s.

www.zachranme-lipana.cz

Bernartice čp 244, 542 04 Bernartice u Trutnova
Telefon: 721 811 297
email: info@zachranme-lipana.cz

Účet: Fio banka 2200750710/2010


ZACHRAŇME-LIPANA.cz - spolek pro záchranu lipana a pstruha potočního