ZACHRANME-LIPANA.cz | spolek pro záchranu lipana a pstruha potočního
Zachraňme lipana

Teče voda, teče…?

Ostatní
Zachraňme lipana
Hlavní stránka | Cíle spolku | Stanovy spolku | Kontakty
Dnes je neděle 14. dubna 2024, je právě 03:30 hodin a svátek slaví Vincenc

Teče voda, teče…?

Diskuse Diskuse Související odkazy Odkazy Obrázky Obrázky Související články Související články


Teče voda, teče…? 09.04.2016 - V posledních cca 50-ti letech byla krajina masivně odvodňována v dobré víře, že bude lépe využita. Jenomže zásoba vody v půdě se stále snižuje a voda z krajiny rychle odtéká. Velmi zhoršujeme to, jak je krajina schopna s vodou hospodařit. A díky postupné změně klimatu je i stále intenzivnější srážková činnost, která, v souvislosti s nevhodnýmí stavebními úpravami toků, nízkou absorbční schopnosti půdy a dalšími, přináši povodně.
Paradoxně tak jen povodně jsou to, co většinu obyvatelstva na tocích zajímá. Co ale bude, až se budoucí klima ohlásí i druhou stránkou a to suchem? Bude nám stačit zásoba vody v přehradách, když vyschnou některé toky? Co spodní voda a studny na ní závislé?
Nám lidem možná voda stačit bude. Bude ale stačit živočichům, rybám, bezobratlým, co nyní žijí v dlouhých, upravených a přírodě vzdálených, částech toků? V místech, kde nejsou příčné říční hluboké tůně, náplavy, přepady, co okysličují vodu, štěrková dna, přes která tok sytí spodní voda.
Vodní tok ale není jen voda, je to obrovský ekosystém. A aby byl alespoň v zdánlivé rovnováze, musí mu lidé, kteří jsou jeho součástí, pomoci. Příroda je silná, ale i ona dodržuje zákon o příčině anásledku. A člověk vytváří stále nové negativní příčiny.
Těžko se ubránit v kulturní krajině stavebním zásahům do tohoto vodního ekosystému. A rovněž dnes najdeme velmi málo vodotečí, které si zachovaly svou přírodní tvář a funkci, kde je tok ještě přirozeně členitý, tvořící zátořiny, přepady a hluboké tůně, kde jsou na dně přirozené naplaveniny a nánosy s bohatým životem bezobratlých a kde se tok nezměnil na rychlou či pomalou „hladovou“ vodu, se dnem, pokrytým pouze hrubým štěrkem, nebo dokonce betonovým podložím.
Stavební úpravy toků lze ale dělat i ve shodě s přírodními zákony. Existují přestavěné vodoteče v intravilánu I v extravilánu, kde voda v létě nevysychá, kde jsou ve vodě lipani, lososovité ryby, ryby reofilní, raci, střevle či vranky a mihule. Vodoteče, kde by se uživila i vydra, pokud by ji někdo nedoplňoval do volné přírody jako výnosný podnikatlský záměr, bez ohledu na následky. Vlásečnice, potoky, říčky a řeky mohou být ŽIVÉ!

2.6.2015 Miroslav Košút

V následujících částech Vám postupně ukážeme různé druhy vodních staveb, které byly projektovány pro kulturní krajinu, ale pokusily se zachovat ve vodních tocích členitost a působení podobné přírodě.
 

Teče voda, teče…? Ostatní


Související odkazy Související odkazy - u tohoto článku nejsou žádné související odkazy
 

Obrázky Teče voda, teče…? Související obrázky - u tohoto článku nejsou žádné další související obrázky
 

Související články Související články - u tohoto článku není žádné další související články
 


Diskuse Diskuse - otázky a odpovědi - Teče voda, teče…? - není vložen žádný příspěvek

Vložit nový příspěvek Teče voda, teče…?
Položky označené * jsou povinné a je nutno je vyplnit.
Předmět zprávy *:
Jméno a příjmení *: Email:
Zpráva *:
Vepiště kód *: malými písmeny "lipan" - ochrana proti spamu
Chcete-li obdržet odpověď na Váš dotaz, nezapomeňte vyplnit
kolonku "Email". Vaše emailová adresa nebude nikde zveřejněna.

 

Nápověda Pozn: Uvedené texty se mohou změnit bez výslovného upozornění. Obrázky mají pouze informativní charakter.


Témata
Články

Projekty

Návody

Ke stažení

Informace

Ostatní

Ryby
Lipan podhorní
Pstruh potoční
Karas obecný


Fotogalerie
Fotogalerie
>> Fotogalerie zde <<

Počasí

Podpořte nás!
Podpořte nás i malou částkou na účet Fio Banka 2200750710/2010.

Dejte o nás vědět svým přátelům, partnerům i dalším organizacím. Podpořit nás můžete také umístěním textového odkazu na naše stránky či loga na Vaše webové stránky!

Logo je možné stáhnout a umístit kdekoliv na Vašich stránkách manuálně (s hypertextovým odkazem - proklikem na stránky www.zachranme-lipana.cz) nebo vložit modrý HTML skript do zdrojového kódu Vašeho webu.

Děkujeme Vám!
Logo spolku Zachraňme lipana a pstruha potočního z.s.
<a href="http://www.zachranme-lipana.cz" target="_blank"><img src="http://www.zachranme-lipana.cz/images/logo.jpg" alt="Logo spolku" title="Logo spolku" width="136" height="150"></a>

Novinky
Schůze spolku
Schůze spolku Zachraňme lipana a pstruha potočního z.s. se bude konat dne 26.3 2022 od 14 hodin v penzionu Zvonička, Jiří Hladík, Horní Marš Schůze spolku

Podpořte nás
Na příští rok připravuje spolek několik žádostí o dotace na podporu některých druhů ryb, konkrétně se jedná o KO, LI a PO. Do konce let Podpořte nás


Kontakt
Zachraňme lipana a pstruha potočního z.s.

www.zachranme-lipana.cz

Bernartice čp 244, 542 04 Bernartice u Trutnova
Telefon: 721 811 297
email: info@zachranme-lipana.cz

Účet: Fio banka 2200750710/2010


ZACHRAŇME-LIPANA.cz - spolek pro záchranu lipana a pstruha potočního