ZACHRANME-LIPANA.cz | spolek pro záchranu lipana a pstruha potočního
Zachraňme lipana

Jaký osud čeká Karase Obecného?

Karas obecný
Zachraňme lipana
Hlavní stránka | Cíle spolku | Stanovy spolku | Kontakty
Dnes je neděle 14. dubna 2024, je právě 04:22 hodin a svátek slaví Vincenc

Jaký osud čeká Karase Obecného?

Diskuse Diskuse Související odkazy Odkazy Obrázky Obrázky Související články Související články


Jaký osud čeká Karase Obecného? 04.05.2017 - Karas obecný, druh který byl v minulosti přítomen v hojném počtu v tůních, rybníčkách, požárních nádržích. Karas obecný, který mizí z našich vod přímo před očima. Situace zašla tak daleko, že se uvažuje o jeho zařazení mezi ohrožené druhy. Proč mizí a co se dělá pro jeho záchranu? Mezi příčiny jeho mizení můzeme uvést karase stříbřítého, zanášení tůní a slepých ramen, vypouštění a rušení požárních nádrží a malých rybníčků a v neposlední řadě vydru říční, která dovede malé vodní plochy vyrybnit.

I když se o úbytku karase obecného mluví už delší dobu, tak kromě chystaného zařazení mezi ohrožené druhy se prakticky pro jeho záchranu nic nedělalo. To vedlo k tomu, že se postupně začala organizovat skupina rybářů přes dizkuzi - Ryby které mizí z naších vod, která byla otevřena na MRK.cz a kterým nebyl osud karase lhostejný a nechtěli nečině přihlížet tomu, až karas obecný zmizí z naších vod úplně. Jedním z hlavních problémů bylo, jak zjistit, že populaci skutečně tvoří karas obecný a ne kříženci. Zatím co za situace, kdy se na území ČR vyskytovala populace karase stříbřitého tvořená pouze samicemi a tím nehrozil výskyt kříženců, situace se změnila, když se začaly v populacích karase stříbřitého vyskytovat i mlíčáci. Celou situaci navíc zkomplikoval stále oblíbenější chov barevných forem karase. Barevná forma karase je šlechtěný karas stříbřitý a samci se u barevného karase vyskytují běžně. Vzhledem k tomu, že se barevné formy bez problémů rozmnožují a část jedinců se nevybarvuje, stále častěji se stává, že bývá vysazován do volné přírody, bohužel často tam, kde se vyskytuje či spíše vyskytoval karas obecný. Tím dochází k přeměně čistokrevné populace karase obecného na populaci tvořenou kříženci. Jedinou jistotu, že je populace skutečně tvořena karasem obecným a ne kříženci můžou dát pouze genetické testy. Vzhledem k tomu, že u malé vodní plochy, kde je v součastnosti největší pravděpodobnost narazit na karase obecného, je potřeba geneticky prověřit nejméně tři jedince z populace a genetický test jednoho jedince stojí 600-800kč, tak se nejedná o levnou záležitost

Spolek Zachraňme lipana a pstruha potočního z.s vznikl pro podporu původních druhů ryb, a proto bylo logické, že se do projektu záchrany karase obecného zapojil. Díky panu Šimšálkovi, který kontaktoval odborníka na karase pana Kalouse z České zemědělské univerzity-Praha Suchdol, a pana Halačku z univerzity z Brna, se povedlo získat příslib provedení genetických testů omezeného počtu karasů. V roce 2015 byly nejdříve panu Kalousovi do Suchdol dovezeni jedinci z populace od Plzně a z populace od Ústí nad Labem. Genetickými testy bylo prokázáno, že populace jsou tvořeny karasem obecným. Potom byly panu Kalousovi dovezeni karasi ze dvou populací z Trutnovska, opět byli testy prokázáni karasi obecní. Celá záležitost se stala složitější, když se na základě genetických testů zjistilo, že se na území ČR může vyskytovat několik geneticky odlišných populací karase obecného. Bohužel, pro potvrzení nebo vyvrácení této možnosti je dosud k dispozici málo podkladového materiálu, ale než se celý problém vyjasní, je potřeba s každou z populací zacházet s nejvyšší opatrností a nemíchat je, jinak by mohlo dojít k nenahraditelné škodě. V prosinci 2015 byla informace o 4 geneticky prověřených populacích zaslána 19 pracovníkům AOPK, kteří mají na starosti ohrožené druhy, biodiverzitu apod. Bohužel, odezva byla nulová. Zřejmě do doby, než bude karas obecný zařazen mezi ohrožené druhy a budou moci na něho čerpat různé dotace je karas nezajímá.

První úspěch v roce 2016 zaznamenal pan Zdeněk Suchý z Olomouce, ten zároveň provozuje stránky www.karasobecny.cz, ten prokázal přítomnost karasů na lokalitě, kam vysadil poslední tři jedince karase obecného, které v roce 1997 chytil a kde do té doby ryby nebyly. Vzhledem k času a k tomu, že ročně najezdí několik tisíc km při pátrání po karasu obecném to bylo zasloužené. Dalším zjištěním bylo objevení populace, kde kromě hojného počtu karase stříbřitého je početná populace karasů, kteří vykazují všechny známky čistého karase obecného.Obě populace možného karase obecného byla předány ke genetickým testům do Brna. Dalším úspěchem byl objev možné populace karase obecného u Prahy, jedinci byli předáni panu Kalousovi ke genetickým testům.

Pokud genetické testy dopadnou dobře, je pro tuto populaci pro další množení chystána vodní nádrž. Zatím poslední úspěch zaznamenal fotograf Rostislav Štefanek, který je proslulý krásnými podvodními fotografiemi a cyklem videi Ze života Ryb. Ten objevil populaci pravděpodobných karasů obecných v povodí Odry a genetické testy budou prováděny na univerzitě v Ostravě. Na těchto příkladech je vidět úspěšná spolupráce mezi praktiky-rybáři a vědeckými institucemi.

Potěšitelné je, že se do řešení problému s úbytkem karase obecného začaly zapojovat i rybářské organizace. MO Trutnov, která se úspěšně stará o zachování lipana podhorního a místní populace divokého pstruha potočního na svěřených revírech, se zapojila do záchrany karase obecného a díky podpoře od výboru MO a hospodáře pana Nohejla byl vybrán výtěrový rybník, kde je minimální nebezpečí hrozící ze strany karase stříbřitého a z kterého budou karasi obecní ve věku dvou let přesazováni do větších vod nebo přenecháni dalším zájemcům. Potěšitelný byl letošního jara při zkušebním odlovu pohled na stovky ročních karásků obecných, pocházejících od rodičů z geneticky prověřené populace. MO Olomouc letošní rok vysadila do vhodného chovného rybníka generační hejno karase obecného pocházející z geneticky prověřené populace k dalšímu chovu. MO Děčín, která se stará o zachování lipana podhorního, divokého pstruha potočního a mníka jednovousého dokončuje jednání o pronájmu nádrže, která má sloužit k chovu ohrožených druhů ryb, mimo jiných i karase obecného. MO Most, tam hospodář Jiří Jakeš, vysadil karase z kontrolovaného chovu pro další množení a vysazování do dalších lokalit a určitě časem přibudou další rybářské organizace.

Pokud vyhodnotíme poslední dva roky, tak byly udělány první krůčky k zachování karase obecného pro budoucnost. Teprve časem se ukáže, jestli zařazení karase obecného mezi ohrožené druhy bude přínosem nebo celou situaci zhorší pro složitou administrativní činnost. Na vyřešení čeká, zda je na území ČR několik geneticky odlišných populací, zda může existovat prosperujicí populace karase obecného vedle karase stříbřitého a další otazníky se časem určitě objeví. Také se ukáže, jestli se povede shromáždit dostatek peněz na zpracování žádosti o dotaci na další genetický výzkum a na záchraný program.

Jan Knap
Předseda spolku Zachraňme lipana a pstruha potočního z.s
Stránky www.zachranme-lipana.cz
 

Jaký osud čeká Karase Obecného? Karas obecný

Karas obecný (Carassius carassius) je sladkovodní všežravá ryba podobná kaprovi spadající do čeledi kaprovitých, která žije v teplých stojatých vodách, kde se dožívá přibližně 10 let a obvykle dorůstá velikosti 10-30 cm.

Související odkazy Související odkazy - u tohoto článku nejsou žádné související odkazy
 

Obrázky Jaký osud čeká Karase Obecného? Související obrázky
Lokalita výskytu Karase obecného

Lokalita výskytu Karase obecného
Karasi obecní

Karasi obecní
Karas obecný

Karas obecný
(Pro větší náhled klikněte na obrázek)

 

Související články Související články - u tohoto článku není žádné další související články
 


Diskuse Diskuse - otázky a odpovědi - Jaký osud čeká Karase Obecného? - není vložen žádný příspěvek

Vložit nový příspěvek Jaký osud čeká Karase Obecného?
Položky označené * jsou povinné a je nutno je vyplnit.
Předmět zprávy *:
Jméno a příjmení *: Email:
Zpráva *:
Vepiště kód *: malými písmeny "lipan" - ochrana proti spamu
Chcete-li obdržet odpověď na Váš dotaz, nezapomeňte vyplnit
kolonku "Email". Vaše emailová adresa nebude nikde zveřejněna.

 

Nápověda Pozn: Uvedené texty se mohou změnit bez výslovného upozornění. Obrázky mají pouze informativní charakter.


Témata
Články

Projekty

Návody

Ke stažení

Informace

Ostatní

Ryby
Lipan podhorní
Pstruh potoční
Karas obecný


Fotogalerie
Fotogalerie
>> Fotogalerie zde <<

Počasí

Podpořte nás!
Podpořte nás i malou částkou na účet Fio Banka 2200750710/2010.

Dejte o nás vědět svým přátelům, partnerům i dalším organizacím. Podpořit nás můžete také umístěním textového odkazu na naše stránky či loga na Vaše webové stránky!

Logo je možné stáhnout a umístit kdekoliv na Vašich stránkách manuálně (s hypertextovým odkazem - proklikem na stránky www.zachranme-lipana.cz) nebo vložit modrý HTML skript do zdrojového kódu Vašeho webu.

Děkujeme Vám!
Logo spolku Zachraňme lipana a pstruha potočního z.s.
<a href="http://www.zachranme-lipana.cz" target="_blank"><img src="http://www.zachranme-lipana.cz/images/logo.jpg" alt="Logo spolku" title="Logo spolku" width="136" height="150"></a>

Novinky
Schůze spolku
Schůze spolku Zachraňme lipana a pstruha potočního z.s. se bude konat dne 26.3 2022 od 14 hodin v penzionu Zvonička, Jiří Hladík, Horní Marš Schůze spolku

Podpořte nás
Na příští rok připravuje spolek několik žádostí o dotace na podporu některých druhů ryb, konkrétně se jedná o KO, LI a PO. Do konce let Podpořte nás


Kontakt
Zachraňme lipana a pstruha potočního z.s.

www.zachranme-lipana.cz

Bernartice čp 244, 542 04 Bernartice u Trutnova
Telefon: 721 811 297
email: info@zachranme-lipana.cz

Účet: Fio banka 2200750710/2010


ZACHRAŇME-LIPANA.cz - spolek pro záchranu lipana a pstruha potočního